Bodysuit Nedir?

2023-05-02

 

Son yıllarda yeniden popüler haline gelse de aslında geçmişi antik Yunan ve Roma dönemlerine kadar uzanan bodysuit, kadın kıyafetlerinin en rahat ve dikkat çekici parçalarından biridir. Bodysuit nedir sorusuna verilebilecek en genel yanıt, vücudu saran ve bir ağ kısmına sahip olan üst giyim ürünleridir olsa da aslında çok farklı tasarımlarda üretilen ve farklı kullanım amaçlarına hizmet eden parçalardandır.

Gündelik olarak kullanılabilen, abiye kombinlerine eşlik edebilen ya da spor ve antrenmanlarda tercih edilen bodysuit, esnek ve vücudu saran kumaşlardan üretilir. Askılı, yarım kollu, uzun kollu ya da straplez seçenekleri de dahil olmak üzere çok farklı omuz ve kol tasarımlarına sahip olabilir. Bodysuit ne demek sorusuna yanıt verirken kullandığımız iki değişmez özellik ağ kısmı içermesi ve vücudu sarıyor olması iken bunun dışında kalan tüm tasarım özellikleri modele, mevsim özelliklerine, modaya ya da kullanım amacına göre değişkenlik gösterebilir.

Bodysuit İlk Olarak Hangi Tarihte Kullanıldı?

Roma döneminde kadınlar tarafından bir iç giyim parçası olarak kullanılan bodysuit, tarih içerisinde modern anlamda bir kıyafet parçası olarak moda dünyasında yerini almıştır. Günümüzdeki anlamı ile bodysuit nedir dediğimizde, iç giyim parçası olmaktan öte, gündelik ya da özel gün kullanımlarında kombinleri süsleyen bir üst giyim parçası olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzdeki hali ile bodysuit kullanımı ilk olarak 1950’li yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Genellikle yakasız ve kısa kollu olarak üretilen tasarımlar, dansçılar ve sporcular tarafından kullanılmış ve parlak, göz alıcı renkleriyle döneme damgasını vurmuştur. 1960’lı yıllara gelindiğinde, uzun kollu ve yakalı seçenekleri ile karşımıza çıkan bodysuit, yüksek bel modasının da etkisi ile yoğun olarak gündelik kullanımda yerini almıştır. Bir sonraki sıçrayışını 1980’li yıllarda gerçekleştiren bodysuit, egzersizlerde ve aerobik aktivitelerinde sporcuların kullandığı özel kıyafetler arasında yerini almıştır.

Günümüzde bodysuit nedir ve hangi amaçla kullanılır sorusunun tek bir yanıtı olmamakla birlikte, hem spor, dans ve egzersizlerde hem sokak modasında hem iş dünyasında ya da gece kıyafetlerinde çok geniş bir kullanım alanı bulduğunu söylemek mümkündür.

Bodysuit Modelleri Nelerdir?

Özellikle son yıllarda çok farklı tasarımlarla karşımıza çıkan bodysuit, göğüs, sırt, omuz ya da bel dekolteleri ile estetik bir görünüme kavuşmak isteyen tüm kadınların favori parçaları haline gelmiştir. Uzun ya da kısa kollu, siyah, renkli ya da desenli, tek omuz, dekolteli, yakalı ya da transparan onlarca farklı seçeneğe sahip olan tasarımlar hemen tüm yaş grupları tarafından tüm mevsimlerde kullanılabilmektedir.

Tek kol bodysuit genel olarak hem spor hem şık tarzları tamamlarken, pencere detay bodysuit modelleri başta olmak üzere dekolteli modellerin hem gündelik hem de özel günlerde kullanımına şahit olmak mümkündür. Göbek dekolteli bodysuit özellikle spor giyim tarzında Jean pantolon, şort ve eteklerle kombinlenerek kullanılabilmektedir. Bu parçalar ayrıca, plaj giysileri için de uygun birer alternatiftir.

Filtre