Old Money Tarzı Nedir?

2023-07-28

Sosyal medyada aktif bir şekilde zaman geçiren hemen herkesin karşısına Old Money Tarzı çıkmıştır. Bu yüzden de pek çok kişi Old Money nedir şeklinde sorular sormaktadır. Aslında bu kavram çok uzun zamandan bu yana varlığını korumaktadır. Ancak sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılıyor olmasından ötürü çok fazla ilgi gördüğü bilinmektedir. Modanın her zaman akış halinde olduğunu belirtmek gerekirse de modası geçmeyen, zamansız stillerden biri olduğunu söylemek de mümkündür. Bunun temel örneklerinden biri de Old Money stilinin büyük bir zarafet barındırması ve hemen herkesi kendisine doğru çekmesidir.

Öncelikli olarak old Money terimi, köklü bir soydan gelen miras sahiplerini yansıtmaktadır. Bu yüzden bu stilin içerisinde lüks bir yaşam baz alınmaktadır. Lüks yaşama uygun olan aktiviteler ve zevklerden yola çıkıldığı bilinmektedir. Bu stilin anlaşılması için de özellikle Prenses Diana örnek gösterilmektedir. Ayrıca kraliyet ailesinin eski giysileri tekrar tekrar giymesi de bu tarzın ne denli kıymetli olduğunu gösteriyor. Zengin insanlar arasında en popüler olan giyim tarzlarından biri de elbette ki old money olarak biliniyor.

Old Money Tarzının Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak bahsettiğimiz old money tarzı, ailenizden gelen bir zenginliği temsil etmektedir. Oysa new money sonradan zengin olmayı temsil etmektedir. Çok daha gösterişli ve abartılı olan giyim tarzının yansıtılması olarak da görülmektedir. Bu iki estetik giyim tarzı da birbirinden olabildiğine farklıdır. Zıt giyim tarzları olarak tanımlamak mümkündür. Genel olarak Old Money giyim tarzının özelliklerinden de bahsedilebilir.

  • Old Money giyim tarzına sahip olan kişilerin tek renkli, şık ve örtülü bir biçimde kıyafet seçimleri yaptıkları görülür. Bu tarz genel olarak “sessiz lüks” olarak tanımlanmaktadır.
  • Old Money stilinde giysilerdeki lüks, bambaşka şekillerle aktarılmaktadır. Kaliteli tasarımcı parçaları içerisinde terzilik, klasik Amerikan hazırlıkları önemsenmektedir.
  • .Üst sınıftan olan insanların kendilerine özgü bir giyim tarzı bulunmaktadır. Bu yüzden bu stili benimsediğiniz zaman trend olan parçalara odaklanmazsınız. Odaklanılması gereken seçenekler, zamansız parçalardan oluşmaktadır.
  • Old Money giyim tarzı içerisinde gösterişli kıyafetlerin aksine, yalnızca tek bir aksesuara odaklanılır. Yani öne çıkarılan tek bir öğe vardır. Bu tarz içerisinden birine baktığınız zaman iddialı olan tek bir parça bulunmaktadır.
  • Old Money tarzında trendlerden kaçınılır. Daha çok klasik parçalara bağlılık söz konusudur. Bu yüzden özellikle Prenses Diana buna örnek gösterilmektedir. Tüm yaşamı boyunca bu felsefeyi kullanan prenses, kaliteli ve logosuz kıyafetleriyle ön plandaydı.
  • Sürdürülebilir modayla ilişkili olan seçeneklerden birisi elbette ki Old Money giyim tarzı. Varlıklı aileler için de önemli bir yere sahip olduğu anlaşılıyor.

Old Money Tarzı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Old Money stilinde sadelik ve şıklık ön plandadır. Yalnıza kraliyet ailelerinde değil, pek çok kişide de bu tarzın bulunduğunu söylemek mümkündür. Diğer yandan Old Money giyiminin tarihi, hayal gücünüzün de ötesine geçmektedir. Zenginliğe dayanan bu stil, aslında çok yüksek meblağlarda paranızın olmasını gerektirmemektedir. Old Money giyim tarzına sahip olmak için bazı temel parçaları gardırobunuza eklemeniz yeterli olacaktır. Kadın giyiminde Old Money tarzı için olmazsa olmazlar vardır. Bunlardan birisi elbette ki blazer ceketlerdir. Ceketler, binicilik çizmeleri sürekli öne çıkmaktadır. Özellikle beyaz tenis kıyafetleri de buna örnek olarak gösterilmektedir. Polo gömlekler de zamansız, cinsiyetsiz olmalarıyla temel parçalar içerisindedir. Bunlara benzer daha birçok seçenekle, kendinizi çok daha asil bir görünüm içerisinde bulabilirsiniz.

Filtre